Undergraduate Scholars

Undergraduate Scholars participate in a one credit seminar course during the fall and spring semesters to explore applied ethics through an interdisciplinary approach. Undergraduate Scholars also work together on a meaningful real world project during their second semester. Our program includes a diverse group of students with varying beliefs, cultures and values who share a commitment to understanding and improving the communities to which they belong.  Students are awarded an academic scholarship for their participation. 

Applications will be accepted again Spring 2021. 

Applications will be accepted through the ASU Scholarship Portal: https://scholarships.asu.edu/scholarship/91891 

Students accepted into the program will be required to take a one credit course Fall 2021 and Spring 2022.

 

Questions? 

Sean Kenney 
Lincoln Center for Applied Ethics
spkenney@asu.edu

 

2020-2021 Undergraduate Scholars

Daniel Bonner: Electrical Engineering, History

Gregory Carnesi: Psychology

Elizabeth Cheng: Biological Sciences

Erin Clancy: Biomedical Engineering

Edaly Gutierrez: Psychology

Nicholas Hernandez: Political Science

Ibrahim Ibrahim: Biology

Liuboxuan Jiang: Computer Science, Chemistry, Philosophy

Alex Martin: Political Science, Russian

Adrianna Matthews: Astrobiology and Biogeosciences

Trevonte McClain: Applied Science

Varshini Methuku: Medical Microbiology

Jasmine Nguyen: Biochemistry, Business

Jaydi Ramirez: Global Logistics Management

Anthony Pizano: Industrial Engineering

Emily Richards: Health Sciences

Zain Sidhwa: Business Data Analytics

Abigail Turcheck: Biomedical Engineering

Madeleine Zheng: Biochemistry, Chinese

 

2018-2019 Undergraduate Scholars  

Francisco Garcia: Studio Art

 Alondra Maricela Arellano: Supply Chain Management 

 Ramon Bedolla: Family & Human Development 

 Isabel Kay Brady: Business Management 

 Josephine Bucker: Psychology 

 Huong Dang: Environmental Engineering 

 Primrose Dzenga: Global Studies 

 Emily Nicole England: Anthropology 

 Aldwin Galang: Community Health 

 Christopher Hernandez Salinas: Biomedical Engineering 

 Justin Richard Heywood: Political Science

 Jonah Luke Ivy: Civic and Economic Thought and Leadership 

 Sadiya Khan: Justice Studies 

 Violet Konopka: Biology 

 Anthony Lara Figueroa: Mechanical Engineering 

 Trey Emerson Leveque: Business Global Politics 

 Destiny Alana May: Conflict Resolution 

 Asia Mercer: Family & Human Development 

 Suhey Ortega: Interdisciplinary Studies 

 Carla Gianne: Barbosa Rendon: Global Studies 

 Emily Grace: Rosenthal: Business 

 Diane Solorio Sr.: Political Science

 Sydney Shyanne Stephens: Medical Studies 

 Rebecca Ashlyn Strum: Global Health 

 Missy Tran: Biochemistry 

 Monique Georgina Webley: Political Science

 Stone R Woodham: Earth and Space Exploration  

 

2018-2019 Undergraduate Scholars  

Claire Naimen: Global Studies 

Jocelyn Alvar: Biological Science

Delaney Bucker: Biological Science

Nathan Hui: Biomedical Engineering

Emma Sease: Biological Science

Carla Naranjo: Political Science

Shailee Shah: Accounting

Dominique Browning: Innovation in Society

Shivaani Methuku: Computer Science

Ruth Jolly: Social Work

Patrick Collins: Public Policy

Gala Gutierrez: Computer Science

Madison Arnold: Innovation in Society

Leen Ayyoub: Biomedical Science

Kira Olsen-Medina: Sociology

Brooke Nelson: Innovation in Society

Ashley Oakes: Journalism 

Ricardo Orenlas-Montes: Physics

Nhu Nguyen: Biomedical Science

Shae Diaz: Biomedical Engineering

Lindsay Akers: Industrial Engineering

Parker Shea: Geography

Andrea Mincitar: Industrial Engineering

Grace Blair: Biochemistry 

Glenn Bascon: Molecular Bioscience

Jannet Pena: Health Solutions

Francisco Garcia: Art

Ethan Taylor: Finance

Naruro Hassan: History

 

2017-2018 Undergraduate Scholars 
This academic year is focused on current social and political climates.

Allison Sorgeloos: Secondary Education (English) 

Avery Jones: English Literature, German 

Clara Avila Medrano: Communication and Law Advocacy 

Ishitha Jagadish: Biomedical Engineering 

Jana Crum: Biological Science 

Mary Kate Cundiff: Business Entrepreneurship

Ndey Bassin Jobe: Earth and Space Exploration 

Patrick Sarette: Biochemistry 

Samim Fahim: Marketing, Supply Chain Management

Sarah Fakhoury: Biomedical Engineering

Stephen Lane: Biomedical Engineering

Noel Robles: Biomedical Engineering